Sorana Cîrstea, prima jucătoare română calificată în turul al doilea al turneului de la Wimbledon

Vocea.biz / 02.07.2018

Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 7-5, 6-3, pe Magdalena Rybarikova din Slovacia, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19, calificându-se în manşa a doua a turneului de la Wimbledon.

Cîrstea a jucat foarte bine, agresiv, cu mingi variate, cu risc şi s-a impus după un meci care a durat o oră şi 29 minute. Românca a revenit în primul set, după ce a fost condusă cu 5-3, câştigând următoarele cinci ghemuri la rând. Semifinalista ediţiei trecute a egalat după ce a fost condusă cu 2-0, dar nu a mai reuşit decât un ghem până la finalul meciului, înclinându-se cu 3-6, în al doilea set, titrează News.ro.

În faza următoare, Cîrstea va evolua cu Evghenia Rodina, locul 120 WTA, sau cu germana Antonia Lottner, locul 128 WTA.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 63.000 de lire sterline (aproximativ 71.000 de euro) şi cu 70 de puncte WTA.