Marius Avram, delegat în preliminariile Europa League

Vocea.biz / 06.08.2018

Marius Avram va conduce manşa tur a partidei dintre KRC Genk şi KKS Lech Poznan, din turul trei preliminar al Europa League, informează FRF, conform News.ro.

El îi va avea ca asistenţi pe Valentin Avram şi Mircea Orbuleţ. Cel de-al patrulea oficial va fi Horaţiu Feşnic.Meciul se va disputa joi, începând cu ora 21.00, la Genk.

Marius Avram, scos pe targă în timp ce conducea un meci din Europa League

Arbitrul român Marius Avram a fost delegat să conducă partida din Europa League dintre Honved Budapesta şi Rabotnicki (Macedonia). Acesta a trecut prin momente complicate, fiind scos de pe teren pe targă.

Avram ar fi alunecat pe teren, şi-ar fi luxat glezna şi nu s-a mai putut ridica de pe teren din cauza durerilor. El a primit şi îngrijiri medicale, dar durerile au continuat, astfel că arbitrul român nu a mai putut continua partida, potrivit presei din Ungaria.

Faza s-a produs în minutul 27, meciul a fost întrerupt câteva minute, dar s-a reluat , arbitrul de rezervă Iulian Călin fiind cel care a condus partida, din brigada de fluieraşi făcând parte ca asistenţi Cristian Orbuleţ şi Vladimir Urzică.

Călin i-a arătat cartonaşul roşu unui jucător de-al oaspeţilor şi a dictat un penalti pentru Honved, în minutul 62, fază din care gazdele au marcat al treilea gol.

Formaţia din Ungaria s-a impus cu 4-0 în meciul de pe teren propriu şi s-a calificat în turul doi al Europa League. În meciul tur, maghiarii au pierdut cu scorul de 2-1. Holender şi Danilo cu câte o “dublă” au asigurat calificarea pentru echipa maghiară.