Simona Halep o învinge pe Patty Schnyder, România revine în Grupa Mondială a FedCup după 3 ani

Vocea.biz / 22.04.2018

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, duminică, la Cluj-Napoca, pe Patty Schnyder, locul 149 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1, aducând României a treia victorie în întâlnirea de baraj cu Elveţia, sinonimă cu calificarea în Grupa Mondială a Cupei Federaţiei după o pauză de trei ani, transmite News.ro.

Cu mai puţine emoţii, Simona Halep a avut o evoluţie superioară celei din partida cu Viktorija Golubic. Românca a intrat mai concentrată pe teren şi mai decisă să nu-şi lase adversara să ia avans. Halep a avut în “vizor” liniile laterale ale terenului, iar loviturile ei în diagonale au nimerit ţinta cu precizie. Liderul WTA a avut mai puţin succes cu loviturile în lung de linie, în timp ce serviciul I a intrat mai rar.

Forţată să alerege de-a lungul linie de fund, stângacea Schnyder a returnat fără profunzime, mingi uşoare pentru Simona Halep. Elveţianca a “trăit” mult din greşelile adversarei, a mai punctat cu câteva scurte şi ţinut în echilibru ghemurile primului set. Apoi, mult mai bine pregătită fizic, Halep a tranşat clar victoria în faţa rivalei de 39 de ani.

Simona Halep a întors primul ghem al partidei de la 0-40, obţinând break-ul. Ea l-a dublat la 3-1, dar imediat a urmat un ghem lung, pe servicul româncei, care a avut mult mingi de 5-1 ratate. În cele din urmă jucătoarea eleveţiană a fost cea care a făcut rebreak. În continuare, sportiva din Constanţa nu i-a mai dat nicio şansă adversarei, câştigând şase ghemuri la rând. După primele două, setul I i-a revenit cu 6-2, în 40 de minute.

Schnyder a mai câştigat un ghem la scorul de 0-4, ultimul în acest meci, iar Halep a luat şi setul al doilea, cu 6-1, după 65 de minute. România conduce cu 3-0 Elveţia şi la Cluj-Napoca se va mai disputa doar partida de dublu.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-1, pe Viktorija Golubic, locul 115 WTA. Tot sâmbătă, Irina Begu, locul 38 WTA, a trecut, cu scorul de 6-4, 6-1, de Timea Bacsinszky, locul 46 WTA.

Astfel, România va evolua, în februarie 2019, în Grupa Mondială a Cupei Federaţiei. Tricolorele au fost ultima dată între primele opt naţiuni ale competiţiei în 2016, când au pierdut în sferturi, în faţa Cehiei, tot la Cluj-Napoca.