Simona Halep rămâne pe locul 2 WTA după ce Pliskova a fost eliminată la Wuhan Open

Vocea.biz / 28.09.2017

Simona Halep îşi va păstra clasarea pe locul 2 WTA, după ce jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, locul 4 WTA, a fost eliminată în sferturile de finală ale Wuhan Open. Dacă înregistra o victorie, Pliskova o detrona pe Halep în clasamentul internaţional.

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost învinsă, joi, cu scorul de 4-6, 7-6 (3), 7-6 (2), de australianca Ashleigh Barty, locul 37 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan.

Barty s-a impus după un meci care a durat două ore şi 31 minute. Pliskova a reuşit, la scorul de 4-5 în decisiv, să revină de la 40-0 pe serviciul adversarei ei. Însă cele trei mingi de meci salvate atunci nu au fost suficiente pentru ca sportiva din Cehia să câştige întâlnirea. Barty va evolua în semifinale cu spaniola Garbine Muguruza sau cu letona Jelena Ostapenko, locul 10 WTA.

Pliskova avea şanse de a reveni pe locul I WTA dacă ar fi câştigat Wuhan Open şi acualul lider, spaniola Garbine Muguruza, prezentă şi ea în sferturi, nu ar fi ajuns în semifinale.

Următorul turneu important se va desfăşura săptămâna viitoare la Beijing, China Open, o competiţie de categorie Premier Mandatory.