Sorana Cîrstea, învinsă în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul

Vocea.biz / 22.09.2017

Tenismena Sorana Cîrstea a fost în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul, de thailandeza Luksika Kumkhum, cu scorul de 6-3, 6-1, după numai 65 de minute de joc.

Reprezentanta României a ratat astfel o confruntare în semifinale cu Jelena Ostapenko, câştigătoarea titlului la Roland Garros în acest an, care s-a impus cu acelaşi scor. 6-3, 6-1, în partida cu Veronica Cepede Royg, conform Mediafax.

În ciuda eliminării, Sorana se întoarce în Top 50 mondial după o pauză de aproape 3 ani şi jumătate. Românca a trecut printr-o perioadă dificilă, ”alunecând” până pe locul 248 WTA în 2015, dar la sfârşitul anului trecut şi-a făcut reverirea în Top 100, iar prin parcursul din această săptămână de la Seul chiar şi în Top 50. De luni, Sorana va ocupa locul 46 WTA.

Sursa foto: Facebook.com/Sorana Cîrstea