Tecău şi Rojer s-au calificat în finala probei de dublu de la US Open

Vocea.biz / 08.09.2017

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat joi în finala probei de dublu a  turneului de Mare Șlem de la US Open, dotat cu premii în valoare totală de 20 de milioane de dolari.

Tecău şi Rojer, favoriţi numărul 12, au trecut, scor 1-6, 7-6(5), 7-5, de perechea John Peers/Henri Kontinen (Australia/Finlanda), favorită numărul 1, după două ore şi 10 de minute de joc, conform Mediafax.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au vorbit despre victoria senzaţională obţinută în semifinale la US Open, la capătul a trei seturi şi al unei reveniri de senzaţiei.

Conduşi cu 6-1 şi 5-3 în tiebreak-ul setului al doilea, Horia şi “Jules” au avut puterea de a reveni, iar succesul le-a asigurat şi prezenţa la Turneul Campionilor de la Londra, competiţie care va avea loc în noiembrie.

Imediat după meci, Horia a povestit despre cum s-a simţit din teren victoria contra primilor favoriţi ai competiţiei: “Ei au început foarte bine meciul. Noi nu am intrat foarte conectaţi, dar a trebuit să ne revenim. Aveau un serviciu bun, însă ne-am zis că dacă noi vom începe să servim bine, oportunităţile se vor ivi. Ne-am concentrat şi aşa am reuşit să ajungem în tiebreak în setul doi. E un sentiment minunat doar să participi la un Grand Slam, cu atât mai mult să ajungi în finală. Pentru asta muncim, asta ne motivează”, a spus Tecău, completat de partenerul său: “Sunt o pereche puternică. Nu ştiam că nu au pierdut set până azi, dar am văzut încă din primul set cât de buni sunt. A fost un meci greu, dar suntem mândri de lupta pe care am dus-o. Eram mândri de cum am jucat şi dacă pierdeam.”

Pentru Horia tecău, finala pe care o va juca fie împotriva spaniolilor Marc Lopez şi Feliciano Lopez, fie împotriva fraţilor Bryan nu e singurul meci pe care-l mai are de disputat la US Open. Românul e calificat în semifinale la dublu mixt, alături de Coco Vandeweghe, şi va evolua pentru un loc în marea finală contra perechii englezo-elveţiene Jamie Murray/Martina Hingis.

În turul următor, Tecău şi Rojer îi vor întâlni pe câştigătorii meciului Feliciano Lopez/Marc Lopez – Bob Bryan/Mike Bryan.

Pentru accederea în finala turneului de la US Open, Tecău şi Rojer vor încasa un cec în valoare de 340.000 de dolari şi 1.200 de puncte în ierarhia mondială.

Sursa foto: Facebook.com/Horia Tecău