Maria Sharapova a ratat calificarea în sferturi la US Open

Vocea.biz / 04.09.2017

Jucătoarea de tenis de origine rusă, Maria Sharapova, a ratat calificarea în sferturi la US Open, după ce a fost învinsă în optimi de Anastasijia Sevastova, locul 17 în clasamentul WTA.

Sportiva din Letonia a pierdut primul set, 5-7, însă a revenit şi le-a câştigat pe următoarele două, scor 6-4, 6-2. Partida a durat două ore şi 15 minute, potrivit Mediafax.

În sferturi, Sevastova o va întâlni pe Sloane Stephens din Statele Unite ale Americii, sportivă clasată pe locul 83 WTA. Stephens s-a impus în optimi în faţa nemţoaicei Julia Goerges, scor 6-3, 3-6, 6-1.

Prezenţa la US Open a reprezentat pentru Maria Şarapova revenirea într-un turneu de Grand Slam după 19 luni de pauză. Rusoaica, numărul 146 în ierarhia mondială, a eliminat-o pe Simona Halep în primul tur, apoi au urmat victoriile cu Timea Babos şi Sofia Kenin.

Sursa foto:Facebook.com/ Maria Sharapova