Sorana Cîrstea, în sferturile de la Beijing, după eliminarea Karolinei Pliskova

Vocea.biz / 05.10.2017

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, calificându-se în sferturile de finală ale China Open. Cîrstea a salvat patru mingi de set în acest meci, revenind de la 2-5 în setul secund. Victoria ei este importantă şi pentru Simona Halep.

Cîrstea a făcut la Beijing meciul anului. A jucat cu mingi lungi şi pe reverul adversarei şi, cel mai important, nu a renunţat la luptă în momentele în care fostul lider mondial, care a greşit excesiv în partida de joi, a părut că preia iniţiativa întâlnirii, titrează News.ro.

Pliskova a început cu un break, după un ghem lung, apoi Cîrstea a câştigat şase ghemuri la rând, punând setul în dreptul ei pe tabelă, cu 6-1, după 29 de minute.

Jucătoarea cehă şi-a ridicat nivelul evoluţiei în setul al doilea, a condus cu 3-0, după un break în ghemul secund. Cîrstea nu a renunţat şi s-a apropiat la 2-3, după un break în ghemul al cincilea. Nu l-a consolidat cu serviciul, iar Pliskova s-a distanţat din nou, la 5-2. La acest scor, ea a avut trei mingi de set, 0-40, pe serviciul Soranei. Românca le-a anulat pe toate şi a făcut 3-5. Şi l-a acest scor, pe propriul serviciu, Pliskova a mai avut o minge de set, ratată, apoi Cîrstea s-a impus cu 7-5, după o oră şi 23 de minute de la start.

Victoria Soranei este importantă şi pentru Simona Halep. Pliskova reprezenta o candidată importantă la locul 1 WTA sau la locul 2, deţinut acum de Simona. Plus că era pe partea de tablou a jucătoarei din Constanţa, pe care o putea întâlni în semifinale. Acum, doar Simona Halep şi Elina Svitolina mai pot spera la prima poziţie în ierarhia jucătoarelor profesioniste de tenis după China Open, loc ocupat de spaniola Garbine Muguruza, care a părăsit deja competiţia. Pentru a deveni noul număr 1 mondial, Simona are nevoie să joace finala şi sportiva ucraineană să nu câştige trofeul.

În faza următoare, Cîrstea va evolua ori cu partenera ei de dublu, letona Jelena Ostapenko, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 9, ori cu chinezoaica Shuai Peng, locul 25 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Beijing cu 149.138 de dolari şi 215 puncte WTA.

Sursa foto: Facebook