Cătălina Ponor, locul 4 la un turneu memorial din Elveţia

Vocea.biz / 02.11.2017

Gimnasta Cătălina Ponor s-a clasat pe locul 4 la Turneul Memorial ”Arthur Gander” din Elveţia, iar Marian Drăgulescu a fost pe locul 9.

Cătălina Ponor (30 de ani) şi-a anunţat retragerea din activitate în timpul Campionatului Mondial de la Montreal, spunând că este ultima sa participare la acel nivel. Ea preciza atunci că va mai lua parte doar la turneele demonstrative pentru care are angajament în 2017, iar ultimul ar uma să fie Openul Mexicului, în 25 noiembrie, titrează News.ro.

Gimnasta a luat startul miercuri seară la cea de-a 34-a ediţie a Turneului Memorial ”Arthur Gander”, unde s-a clasat pe locul 4 după ce a performat la trei aparate, fiind notată astfel: 13.100 la sărituri, 13.350 la bârnă şi 12.750 la sol (total de 39.950). Medalia de aur a revenit sportivei japoneze Hitomi Hatadeka (40.100).

La masculin, Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 9, după patru aparate: 13.550 la sol, 12.700 la cal cu mânere, 14.600 la sărituri şi 13.200 la paralele (54.050 puncte). Medalia de aur a revenit gimnastului din Ucraina Oleg Verniaiev (58.050). În 2003 şi 2006, Drăgulescu a câştigat Turneul Memorial ”Arthur Gander”.

Marian Drăgulescu va participa şi la Swiss Cup, la Zurich, competiţie programată duminică.