Larisa Iordache, medalie de aur la bârnă, la etapa de Cupă Mondială de la Koper

vocea.biz / 14.05.2017

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat, duminică, medalia de aur în finală la bârnă, la etapa FIG World Challenge Cup de la Koper (Slovenia), competiţie pe care a încheiat-o şi cu aur la paralele, scrie news.ro.

În finala de duminică, Larisa Iordache a fost notată cu 14.150, cu care a câştigat medalia de aur, a doua distincţie pentru gimnasta tricoloră după cea similară de la paralele, de sâmbătă (cu nota13.800).

În calificări, ea a primit cea mai mare notă la paralele – 13.850, la fel ca la bârnă, unde a fost notată cu 14.400.

Etapa FIG World Challenge Cup de la Koper este primul concurs internaţional la care a participat Larisa Iordache după Campionatul European de la Cluj-Napoca, unde a obţinut medalia de bronz la bârnă.

La startul competiţiei din Slovenia s-au aflat 70 de sportivi (35 de fete, 35 de băieţi) din 18 naţiuni – Austria, Brazilia, Canada, Columbia, Croaţia, Cipru, Cehia, Grecia, Spania, Germania, Hong Kong, Ungaria,  Israel, Letonia, Norvegia, România, Africa de Sud, Slovenia.

Etapa de Cupă Mondială de la Koper prevede doar concursuri pe aparate.