Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Madrid Open după o victorie în trei seturi cu Stosur

vocea.biz / 10.05.2017

Simona Halep, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4, pe australianca Samantha Stosur, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 16, calificându-se în sferturile de finală ale Madrid Open, potrivit news.ro.

După partida anterioară dificilă cu Roberta Vinci, Halep a reuşit în optimi un meci ceva mai convingător, deşi s-a impus tot în trei seturi. Ea a alergat mult şi şi-a alergat mult adversara, cu lovituri stânga-dreapta, şi a dominat-o la început cu un joc agresiv. Stosur a încercat să o surprindă pe Halep utilizând mai mult reverul cu două mâini, în locul celui “tăiat”, atât de des întâlnit la ea. Australianca nu a jucat rău, şi-a ridicat nivelul evoluţiei după un prim set pierdut, a egalat, însă tocmai atunci când era pe val a greşit mult, în decisiv.

Primul set a fost abordat de Halep în “modul expert”. Cu un break în primul ghem, păstrat până la final de un seviciu eficient, cu 73 la sută proporţie de reuşită a primului, românca a făcut 6-4, în 37 de minute. În acest set, poate unul dintre cele mai bune din acest an, deşi scorul nu arată clar acest lucru, iar replica lui Stosur a fost una destul de puternică, Simona Halep a făcut puncte multe, 15, şi a greşit puţin – doar şase erori neforţate (8-8 Stosur). O uşoară scădere a serviciului a avut Halep în ultimul ghem, când a fost nevoită să salveze prima minge de break.

Din nefericire acest recul al jucătoarei din Constanţa s-a prelungit în setul al doilea. Cele două jucătoare au avut evoluţii inverse, Stosur a jucat mai bine, a reuşit 14 lovituri câştigătoare, dar şi 13 greşeli, în timp ce Halep n-a mai strâns decât cinci “winners”, deşi şi-a păstrat redus nivelul erorilor neforţate – 6. Australianca a condus cu 2-0, cu break în al doilea ghem, dar românca a egalat. Ele şi-au fructificat serviciul până la 5-4 pentru jucătoarea din Australia. Apoi, Halep a avut serviciul cel mai slab din meci şi Stosur a închis setul, tot cu 6-4, după alte 41 de minute.

Samantha Stosur a avut o cădere neobişnuită în decisiv. Ea a condus cu 2-1 şi 30-0 pe serviciul româncei. A urmat un mix de lovituri de efect ale Simonei Halep şi erori neforţate ale adversarei, soldat cu 12 puncte la rând în dreptul sportivei de pe locul 8 WTA. Scorul a ajuns astfel la 4-2, iar Halep nu a mai făcut paşi greşiţi pe propriul serviciu şi meciul s-a terminat după încă un 6-4, pentru jucătoarea din România şi după o oră şi 52 de minute de la start.

Scorul întâlnirilor directe dintre cele două sportive este acum de 6-4, în favoarea româncei.

În faza următoare, Halep, deţinătoarea trofeului, va evolua, în premieră, cu jucătoarea americană Coco Vandeweghe, locul 20 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu 131.000 de euro şi cu 215 puncte WTA.