Simona Halep s-a calificat în optimile de la Miami după o victorie frumoasă împotriva jucătoarei Anett Kontaveit, scor 6-3, 6-0

vocea.biz / 27.03.2017

Jucătoarea Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, luni, în 55 de minute, cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva Anett Kontaveit din Estonia, locul 112 WTA, venită din calificări, şi a acces în optimile de finală ale Miami Open, scrie news.ro.

După accidentarea suferită la genunchi, Simona Halep a arătat, luni, o creştere a condiţiei fizice şi a dispoziţiei de joc. Românca a alergat fără să se menajeze, a avut o bună translaţie defensivă-ofensivă şi o bună repliere în sens invers şi, mai ales, a servit foarte bine. Halep a făcut puncte cu lovituri bine plasate şi a greşit mai puţin decât în alte întâlniri din acest an.

În primul set, ea a fost pusă destul de serios la încercare de o jucătoare cu un serviciu decent, cu o bună cadenţă a loviturilor stânga – dreapta, cu unghiuri ample. Kontaveit nu a menţinut însă un ritm constant, a greşit mult la retur şi i-a uşurat într-un fel munca rivalei. Jucătoarea din Estonia a acuzat pierderea primului set şi, în al doilea, a cedat aproape complet lupta.

Sportiva din Constanţa a avut nevoie de 31 de minute pentru a câştiga primul set, cu 6-3, după un break la debutul meciului şi altul în ghemul al nouălea. Setul secund nu a avut decât un ghem mai disputat, iar Halep s-a impus la 0.

După ce a trecut în manşa anterioară de japoneza Naomi Osaka, Simona Halep a reuşit pentru prima dată în acest an să obţină două victorii consecutive.

În faza următoare, ea va da piept cu australianca Samantha Stosur, cap de serie numărul 14 şi locul 19 WTA, care a învins-o, cu scorul de 4-6, 6-3, 7-5, pe Shuai Peng (China), poziţia 43 în ierarhia mondială, în turul al treilea.

Halep şi Stosur s-au întâlnit de opt ori până în prezent, împărţindu-şi succesele. Ultimele două partide s-au jucat anul trecut şi, la fel ca în palmaresul general, fiecare a obţinut câte o victorie: 6-2, 6-0, pentru româncă, în semifinale la Madrid, respectiv 7-6 (0), 6-3, în optimi la Roland Garros.

Calificarea în turul al patrulea la Miami Open este recompensată cu 77.265 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Simona Halep a atins anul trecut faza sferturilor de finală la Miami Open. Cea mai bună performanţă din cariera ei în Florida a fost calificarea în semifinale, în 2015.