Simona Halep coboară un loc în clasamentul WTA. Pe ce poziţie se situează

vocea.biz / 21.03.2017

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a coborât un loc în clasamentul WTA, după ce a fost eliminată în turul al treilea al turneului de la Indian Wells. Clasamentul WTA a fost dat publicităţii, iar Angelique Kerber este pe prima poziţie.

Simona Halep se află acum pe locul 5 în clasamentul WTA, după înfrângerea de la Indian Wells, 3-6, 3-6, cu Kristina Mladenovic, din Franţa. Locul sportivei originare din Constanţa a fost luat de Dominika Cibulkova.

Angelique Kerber a profitat de absenţa Serenei Williams la turneul de la Indian Wells şi a revenit pe primul loc în clasamentul mondial, cu aproape 400 de puncte mai multe decât jucătoarea americană.

Irina Begu a urcat de pe locul 32 până pe 28, în timp ce Monica Niculescu continuă să fie pe poziţia 45. Sorana Cîrstea se află pe locul 65, în timp ce Patricia Ţig este ultima jucătoare româncă din Top 100, fiind pe locul 95, în urcare de patru poziţii faţă de acum două săptămâni.