Viitorul fotbalului românesc. Puștii lui Hagi au învins FCSB și sunt primii în România

vocea.biz / 18.03.2017

Echipa FC Viitorul a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), formaţia Steaua Bucureşti, într-un meci din etapa a doua şi a urcat pe primul loc în clasamentul play-off-ului Ligii I. Fundaşul stelist Gabriel Tamaş a primit direct cartonaşul roşu în minutul 17.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Fl. Coman ’46, Morar ’56 şi Casap ’74, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alibec, în minutul 80.

În minutul 17, fundaşul stelist Gabriel Tamaş a primit direct cartonaşul roşu pentru o intrare cu talpa sus asupra lui Purece.

1-0: Benzar a centrat din partea dreaptă, Coman a fentat doi fundaşi stelişti din preluare şi a înscris cu latul pe lângă Niţă din 6 metri.

2-0: Coman l-a lansat în partea stângă pe Morar şi acesta a înscris dintr-o centrare la firul ierbii de pe linia de fund a terenului.

3-0: Casap a marcat cu un şut la colţul lung de la 18 metri lateral dreapta.

3-1: Alibec a transformat o lovitură liberă directă de la 18 metri.

FC Viitorul: Rîmniceanu – Benzar, Ţîru, Boli, Cr. Ganea – N. Roşu (Morar ’46), Nedelcu, Vînă (Casap ’46) – Purece (Hodorogea ’65), Chiţu, Fl. Coman. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Steaua Bucureşti: Niţă – Enache, Bălaşa, Tamaş, Momcilovici – Ov. Popescu, Pintilii, Muniru (Moke ’51) – Jakolis (Gnohere ’58), Alibec, Fl. Tănase (De Amorim ’51). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Vînă ’13, N. Roşu ’45+2, Nedelcu ’78 / Bălaşa ’53, Enache ’66, Momcilovici ’86.

Cartonaş roşu: Tamaş ’17.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Octavian Şovre, Sebastian Eugen Gheorghe (asistenţi) – Iulian Dima (rezervă).

Observatori: Alexandru Deaconu, Marin Petrache.

Înainte de startul jocului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului fotbalist al Politehnicii Timişoara, Adrian Stoicov, care a încetat din viaţă miercuri.