Simona Halep, după victoria care a dus-o în semifinale la Roland Garros: Nu ştiu cum am reuşit să revin, a fost foarte greu

vocea.biz / 07.06.2017

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după o victorie dramatică în faţa favoritei cinci, Elina Svitolina, scor 3-6, 7-6(6), 6-0. A revenit de la 5-1 în setul doi, salvând o minge de meci, şi a oferit una dintre cele frumoase reveniri ale anului în tenis, informează Mediafax.

În tiebreak-ul setului secund s-a impus, scor 8-6, şi a reuşit să trimită setul în decisiv, unde nu i-a mai dat nicio şansă ucrainencei, câştigându-l la zero şi, implicit, partida.

“Nu ştiu cum am reuşit să revin. A fost foarte greu. Ea a jucat la un nivel foarte înalt şi a lovit puternic. Aş putea spune că am fost puţin norocoasă şi aici mă refer la modul în care am câştigat setul al doilea, când mingea a lovit fileul. Cred că am fost puternică din punct de vedere mental, nu m-am dat bătută”, a spus Halep la finalul meciului, pentru Eurosport.

Calificarea în semifinale este recompensată la Roland Garros cu 530.000 de euro şi cu 780 de puncte WTA.

În penultimul act. românca va evolua cu sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, care a învins-o în sferturi, într-o oră şi 51 de minute, cu 7-6 (3), 6-4, pe Caroline Garcia din Franţa, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 28.

Simona Halep a fost finalistă la ediţia din 2014, când a pierdut în ultimul act în faţa rusoaicei Maria Şarapova.