Simona Halep, învinsă de Katerina Siniakova, în turul secund al Shenzhen Open

vocea.biz / 04.01.2017

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, miercuri, cu 6-3, 4-6, 7-5, de sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 52 WTA, în turul al doilea al turneului de la Shenzhen, transmite news.ro.

“Refuză să pierzi” i-a transmis, luni, antrenorul Darren Cahill elevei sale, Simona Halep, la meciul din turul I, cu Jelena Jankovici. “Refuz să câştig” a transpus jucătoarea română pe arena centrală a complexului de la Shenzhen, într-o partidă în care adversara ei, cu excepţia unui evoluţii agresive şi electrizante în primul set, i-a oferit multe oportunităţi de a se impune.

Fără precizie, fără forţă, fără mingi cu amplitudine, Halep a făcut-o jucătoare mare pe Siniakova în primul set. Mingile scurte şi serviciul al doilea ale româncei au fost penalizate cu ferocitate de sportiva cehă de 20 de ani, în timp ce mingile lungi au depăşit linia de fund a terenului. Constănţeanca i-a dat mingea “la mână”, jucând perpendicular pe adversară, iar Siniakova nu a stat pe gânduri, a lovit tare, cu unghiuri deschise, precis desenate pe marginile terenului. Halep a “trăit” pe tabelă mai mult din erorile rivalei, decât din propriile realizări.

Cu două break-uri în ghemurile secund şi al patrulea, Siniakova s-a desprins repede la 4-0. Halep a reuşit să recupereze doar un break, astfel că setul a ajuns în dreptul jucătoarei din Cehia, cu 6-3, după 33 de minute.

În mod surprinzător, Siniakova a intrat în setul al doilea într-o stare de nervozitate şi de crispare, deşi din partea cealaltă a fileului nu a venit vreo ameninţare reală. Darren Cahill a avut două intervenţii care nu au modificat semnificativ jocul Simonei Halep. Sportiva cehă a alternat momentele bune cu cele rispitoare, mai ales la punctele importante. Jocul a devenit tern, cu multe erori şi de o parte şi de cealaltă.

Siniakova a făcut prima break, la 1-1, Halep a revenit şi a trecut la conducere, 3-2. La egalitate la 3, jucătoarea din Cehia a câştigat din nou pe serviciul româncei, dar în ghemul următor a ratat o minge de 5-3 şi românca trecut iar în avantaj, 5-4. Siniakova a ratat şi o minge de 5-5, astfel că Halep s-a trezit cu un set pe tabelă, scor 6-4, după o oră şi 11 minute de la start.

Setul decisiv a continuat în aceeaşi notă anostă. Siniakova a fost prima jucătoare care şi-a frunctificat serviciul după cinci break-uri la rând, conducând cu 4-2. Jucătoarea din Cehia nu a concretizat avantajul, permiţându-i rivalei să revină şi să treacă în premieră la conducere, cu 5-4. La 5-5, Halep a condus cu 40-15, dar şi-a pierdut serviciul. La 5-6, ea a avut din nou 40-15, apoi avantaj, pe serviciul adversarei de data aceasta. Siniakova a închis însă meciul, cu 7-5, după două ore şi patru minute de la start, reuşind primul succes în faţa unei jucătoare din Top 10 WTA.

Astfel, Halep încheie turneul de la Shenzhen, pe care l-a câştigat în 2015, cu una dintre cele mai slabe evoluţiie din ultimii trei ani, o partidă în care a părut obosită şi fără concentrare. Cele trei intervenţii ale lui Cahill (a treia în decisiv) nu au reuşit să o scoată din starea de absenţă în care a fost pe tot parcursul meciului. Ea nu va mai juca până la Australian Open, turneu de Grand Slam care va începe la 16 ianuarie. (news.ro)