Simona Halep, în sferturi la Cincinnati, după 6-4, 6-3, cu Anastasija Sevastova

Vocea.biz / 17.08.2017

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe sportiva letonă Anastasija Sevastova, locul 16 WTA şi cap de serie 15, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

Pe arena Grandstand de la Lindner Family Tennis Center s-au întâlnit două jucătoare care nu mai au secrete una faţă de cealaltă în privinţa jocului lor. Numai în acest an se mai întâlniseră de două ori (şapte ori în total), iar românca se impusese de fiecare dată în două seturi. Astfel, evoluţia lor a fost una anticipată, Sevastova încercând să rupă ritmul cu mingi scurte, iar Halep să-şi joace adversara pe rever. Nu a fost un meci spectaculos, ci unul plin de greşeli, pe care l-a câştigat jucătoarea mai valoroasă. Totuşi, sportiva din Constanţa a fost destul de nervoasă, grăbită şi inconstantă de-a lungul acestei partide, având nevoie de două intervenţii ale antrenorului Darren Cahill pentru a ieşi din situaţii care nu păreau atât de dificile, titrează News.ro.

Halep a condus cu 2-0, după un break în ghemul secund. Apoi jocul sportivei din România s-a “gripat”, ea a început să comită erori şi să devină nervoasă, rezultând patru ghemuri la rând câştigate de letonă.

La 2-3, Halep i-a cerut ajutorul lui Darren Cahill, care a fost şi el un pic iritat, pe eleva lui, pentru că nu a mai aplicat jocul şi tactica din primele două ghemuri. De la 2-4, românca a luat şapte ghemuri la rând. Setul I l-a câştigat cu 6-4, în mai puţin de 40 de minute, apoi a condus cu 3-0 în setul secund.

La acest scor s-a produs un nou “scurtcircuit ” în evoluţia româncei şi Sevastova s-a apropiat la 2-3. Cahill a coborât din nou din tribună pentru a-şi sfătui jucătoarea. Şi Halep s-a desprins iar, la 5-2, a avut o minge de meci ratată în ghemul următor, pe serviciul rivalei, a salvat la rândul ei o minge de break, pentru a pune apoi capăt partidei, cu 6-3, după o oră şi 18 minute de la start.

În faza următoare, Halep va evolua cu britanica Johanna Konta, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7, sau cu Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 11.

Calificarea în sferturi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 60.105 dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Simona Halep a ajuns anul trecut în faza semifinalelor la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a evoluat în finală, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).