Irina Begu, învinsă în semifinalele turneului WTA de la Istanbul

vocea.biz / 30.04.2017

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, locul 33 în clasamentul WTA, a pierdut, sâmbătă, scor 1-6, 1-6, meciul cu Elise Mertens (Belgia, 65 WTA) în semifinalele turneului WTA de la Istanbul (Turcia), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 de dolari, scrie Mediafax.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi nouă minute. Begu a reuşit să ia doar un singur game în fiecare set, la 0-5, respectiv 0-4.

Begu a pierdut ambele dueluri cu Mertens, care s-a impus şi meciul de Fed Cup din februarie, cu 3-6, 7-5, 7-5.

Pentru accederea în semifinalele turneului de la Istanbul, Irina Begu va încasa un cec în valoare de 11.500 dolari şi 110 puncte în clasamentul WTA

În finală, Mertens o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina, principala favorită, care a dispus cu 6-2, 6-3 de Jana Cepelova (Slovacia), în cealaltă semifinală.