Lacrimile nu au mai curs. Simona Halep o învinge pe Johanna Konta

vocea.biz / 23.04.2017

Simona Halep, locul 5 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-3, pe Johanna Konta, locul 7 WTA, în meciul al treilea al întâlnirii de Cupa Federaţiei dintre România şi Marea Britanie, de la Constanţa. România conduce acum, cu 2-1, formaţia britanică, scrie News.ro.

A fost o atmosferă sud-americană la Tenis Club Idu din Mamaia, la un meci demn de fazele superioare ale unui Grand Slam. Halep a câştigat clar disputa dintre cele două jucătoare de Top 10. Încurajată frenetic de publicul care a umplut arena constănţeană şi cu Monica Niculescu în scaunul căpitanului-nejucător, după incidentele de sâmbătă, Halep a arătat jocul ei de campioană: mobilitate extraordinară, inteligenţă, lovituri de excepţie.

În debutul meciului, Halep nu i-a dat nicio şansă adversarei şi a condus cu 4-0 după 15 minute şi două break-uri. Până la finalul setului, Konta a reuşit doar un game, în al cincilea al jocului, şi scorul a fost de 6-1, după 27 de minute.

Konta a început mai bine setul secund, a condus cu 3-1, după un break la 1-1. Din acel moment, Halep a fost singura jucătoare care a mai punctat pe tabelă, impunându-se cu 6-3, după o oră şi 11 minute de la start şi obţinând prima victorie în faţa Johannei Konta, după trei meciuri jucate cu ea în carieră.

Publicul a creat o atmosferă incendiară, a avut remarci referitoare la faptul că Johanna Konta a ieşit, sâmbătă, plângând de pe teren. Un grup de suporteri de la una dintre tribune a fluturat în permanenţă batiste, alţi fani i-au striget britanicei să nu plângă, însă lucrurile nu au degenerat.

În al doilea meci al zilei, al patrulea al întâlnirii, vor juca, tot duminică, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, şi Heather Watson, locul 113 WTA.

Învingătoarea întâlnirii Româia – Marea Britanie va evolua anul viitor în Grupa Mondială II, iar învinsa în Grupa I a Zonei Euro-africane.