Sorana Cîrstea a răbufnit după scandalul cu Konta și Ilie Năstase: “Plângea pentru că o conduceam”

Ciprian Fabian / 22.04.2017

Componenta echipei de Fed Cup a României, Sorana Cârstea, s-a declarat dezamăgită de atutidinea arbitrilor și a adversarei sale, Johanna Konta. Cîrstea a afirmat la conferința de presă de după meci că lacrimele adversarei sale au fost teatrale și a fost doar un tertip pentru a o scoate din ritm.

“OK, la 2-1 a fost eliminat Ilie, dar Johanna de ce a început să plângă la 3-1. Şi de ce a fost oprit meciul? Scrie undeva în regulament aşa ceva? Cum că dacă plângi trebuie oprit meciul? Mie nu mi-a zis nimeni nimic. M-am dus la supervizor şi l-am întrebat cât de lungă e pauza, dacă să rămân sau nu pe teren şi mi-a zis că el nu ştie. În acel moment mai exista doar echipa Marii Britanii, noi nu mai existam. Johanna a venit apoi şi mi-a zis că-i pare rău, dar s-a simţit ameninţată”, a spus Sorana.

Sportiva româncă a afirmat că și ea a fost jignită de multe ori, dar nu a făcut o tragedie din asta.

“Supervizorul mi-a zis că din cauza celor spuse de Ilie, dar ea a susţinut că oamenii din public i-au adresat cuvinte injurioase. Eu am jucat peste tot în lume, am fost făcută ţigancă, s-au aruncat cu obiecte în teren, spectatorii mi-au făcut semne că îmi vor tăia gâtul şi chiar erau pregătiţi să intre pe teren. Dar niciodată n-am început să plâng. Nu mi se pare normal, mai ales că publicul a fost fair-play. Ce să-i faci, suntem o naţiune mică, iar sediul ITF este la Londra. Au venit aici porniţi pe chestia asta, iar noi suntem obişnuiţi să fim persecutaţi. Dacă tot voiau să oprească meciul, de ce nu au făcut-o la 2-1 ci la 3-1, când făcusem break?”, a spus sportiva româncă.

Meciul Sorana Cîrstea – Johanna Konta a fost întrerupt, sâmbătă, la scorul 2-6, 3-1, după ce jucătoarea britanică ar fi fost jignită din tribune. Partida s-a reluat după aproximativ 20 de minute.

Konta a izbucnit în plâns după ce i s-ar fi adresat jigniri din tribune. Ea şi membrii delegaţiei Marii Britanii au mers la vestiare, la fel şi româncele, revenind după circa 20 de minute. Konta şi Cîrstea au efectuat din nou încălzirea.

Arbitrul a rugat-o pe Simona Halep să le vorbească fanilor, acestea cerându-le spectatorilor să respecte jucătoarele adverse.

Anterior, căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup, Ilie Năstase, a fost trimis la vestiare, în timpul meciului dintre Sorana Cîrstea şi Johanna Konta.

Ilie Năstase a fost trimis la vestiare pentru că i-ar fi spus ceva arbitrului de scaun, decizia fiind luată de arbitrul principal, elveţianul Andreas Egli.