Simona Halep, eliminată dramatic de la US Open: “A făcut ce trebuia să facă, să lupte pentru fiecare minge”

Vocea.biz / 08.09.2016

Simona Halep, cap de serie numărul 5 la US Open, a fost eliminată dramatic în sferturile competiției de liderul mondial Serena Williams. La capătul unui meci foarte bun, care durat două ore şi 14 minute, Halep a pierdut cu scorul de 2-6, 6-4, 3-6.

Simona Halep a pierdut în faţa Serenei Williams pentru a opta oară în carieră şi rămâne astfel cu o singură victorie în faţa Serenei, obţinută în grupele Turneului Campioanelor de la Singapore 2014. Halep este însă prima jucătoare care câştiga îi ia set în fața celei mai bune jucătoare din lume la US Open 2016.

Cu toate că Serena Williams a câștigat meciul, Simona Halep  a făcut un meci fabulos, în care a impresionat prin luptă și determinare. Românca a fost laudată de admirsara sa la finalul jocului.

“Ştiam că pot reveni la un nivel mai bun în setul decisiv, dar Simona şi-a ridicat nivelul în actul secund. A făcut ce trebuia să facă, să lupte pentru fiecare minge. Ştiam că dacă sunt pozitivă, pot câştiga. (…) Nu am apucat să mă pregătesc prea mult înaintea acestui turneu, dar mă bucur că am ajuns în semifinale. Am probleme la umăr“, a spus Serena Williams,  la finalul partidei, potrivit DigiSport.

Potrivit Mediafax, pentru participarea în sferturile turneului de la Flushing Meadows, Simona Halep primeşte un cec în valoare de 450.000 de dolari şi 780 de puncte în clasamentul mondial de simplu WTA.