31 de ani de când Steaua a câștigat Cupa Campionilor, cea mai mare performanță a fotbalului românesc

Mihai Schiau / 06.05.2017

Astăzi se împlinesc 31 de ani de la cea mai mare performanță a fotbalului românesc: câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua, pe 7 mai 1986.

În acel sezon, Steaua a trecut pe rând de Vejle Boldklub din Danemarca (1-1 și 4-1), Honved Budapesta (0-1 și 4-1), Kuusysi Lahti din Finlanda (0-0 și 1-0) și Anderlecht din Belgia (0-1 și 3-0), pentru a ajunge în finala cu FC Barcelona.

La Sevilla, Steaua și FC Barcelona au remizat, 0-0, iar apoi s-a trecut la lovituri de departajare. Portarul Helmuth Duckadam a parat toate cele 4 șuturi ale spaniolilor, în timp ce Lăcătuș și Balint au înscris pentru Steaua, care a câștigat astfel Cupa Campionilor Europeni.